Lubisz zastrzyk adrenaliny we krwi? Dowiedz się więcej o high divingu! Od samego patrzenia na skoki nurków z wysokości wieżowca aż cierpnie skóra! Czym jest? Jakie początki ma ten ekstremalny sport i jak wyglądały statuetki, jakie mieliśmy przyjemność wykonać dla zawodników w Szwajcarii? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.
High diving, czyli skoki do wody z dużych wysokości. Traktowany może być jako sport ekstremalny, wyczyn kaskaderski lub element zawodów. Podczas zawodów mężczyźni skaczą z platformy o wysokości 22-27 metrów, kobiety 18-23 metrów. Nurkowanie wysokie zadebiutowało na Mistrzostwach Świata w Pływaniu w Barcelonie w 2013 roku. Jednak skakanie do wody z wysokich klifów znane było już o wiele wcześniej. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1770 roku, kiedy to król Maui (Hawaje) zmuszał do skoków swoich wojowników, by udowadniali swoją odwagę i lojalność.
Początkowo sport ten trenowany był praktycznie wyłącznie przez gimnastyków i był skokami z dużych wysokości. Element wody jako baza bezpieczeństwa dodano dopiero później. Z uwagi na brak miejsc do treningu – nurkowie zaczęli skakać, wykorzystując różne elementy infrastruktury lub naturalne ukształtowanie terenu.
W high divingu rozróżnić można 3 rodzaje: nurkowanie w basenie, nurkowanie w plenerze, nurkowanie z klifu .
W high divingu odbywają się Mistrzostwa Świata kobiet i mężczyzn. Co roku organizowane są też zawody Red Bull Cliff Diving Word Series, które przyciągają tysiące fanów z uwagi na widowiskowy charakter sportu. Uczestnicy skaczą z różnych miejsc – zamków, klifów, wież, mostów, a nawet budynku opery w Kopenhadze.
Wypadki się zdarzają, ale nie śmiertelne. Są złamania, zwichnięcia, czasem zdarzy się wylew w płucach. Zawodnicy wpadają do wody z prędkością 85-90 km/h. O kontuzję nietrudno. (…) Przy wejściu w wodę ciało musi być mocno napięte. Lekkie rozluźnienie powoduje, że gwałtownie rozjeżdżają się nogi. Stawy kolanowe bardzo tego nie lubią.
Krzysztof Kolanus (uczestnik zawodów w Kopenhadze) w rozmowie z Gazetą Krakowską
źródło: https://gazetakrakowska.pl/high-diving-czyli-czyste-szalenstwo/ar/931373
Rekord świata w high divingu – zobacz relację
Warunkiem zostania nurkiem wysokościowym jest kilkuletnie doświadczenie w nurkowaniu lub podobnym sporcie akrobatycznym. Konieczna jest też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, trzeźwa ocena ryzyka, odwaga i dobre przygotowanie fizyczne. Większość high diverów osiąga wymagane warunki (fizyczne i psychiczne) w okolicach 30 lat,
High diving to sport wysokiego ryzyka. Podczas wchodzenia do wody ciało narażone jest na ogromną siłę, to często prowadzi do kontuzji i ogranicza możliwość wielokrotnego powtórzenia nurkowań w jednej sesji treningowej.
Przy wejściu do wody nurek musi maksymalnie napiąć mięśnie, by uniknąć wykrzywienia ciała, które mogą powstać w momencie, kiedy część ciała zwalnia pod wodą, a część pozostaje w pełnym pędzie.
Na świecie brakuje profesjonalnych miejsc, gdzie high diverzy mogliby ćwiczyć. Jedyna stała platforma znajduje się w Austrii, jednak jest nieczynna w okresie zimowym.
Wykonanie lądowania awaryjnego do wody z wysokości 26 m można porównać do siły z jaką uderza człowiek, skacząc na ulicę z 4 piętra budynku.
Stowarzyszenie Infinite Drop High Diving powstało w grudniu 2018 roku w Szwajcarii. To zespół osób odpowiedzialnych za organizację zawodów, pokazów i eventów High Diving. W lipcu 2022 stowarzyszenie zorganizowało coroczne Międzynarodowe Mistrzostwa w Cliff Divingu. Zawody odbyły się w Ponte Brolla w Szwajcarii. W wydarzeniu wzięło udział 33 zawodników z 11 różnych krajów. Modern Forms miało przyjemność wykonać statuetki dla zwycięzców na te ekstremalne nurkowe zawody.
W naszej pracowni powstało 6 wyjątkowych statuetek personalizowanych ze względu na miejsca (1,2,3 miejsce w kategorii kobiet i mężczyzn). Każda statuetka powstała z 3 paneli: 2 panele ze stali nierdzewnej z nadrukiem i 1 panelu środkowego wykonanego z bezbarwnej pleksi z nadrukowaną sylwetką nurka. Wszystkie panele zostały osadzone na drewnianej podstawie, na której pojawił się też kolorowy nadruk z logo, nazwą zawodów i personalizacją ze względu na miejsca.
TA STRONA UŻYWA CIASTECZEK (COOKIES), DZIĘKI KTÓRYM NASZ SERWIS MOŻE DZIAŁAĆ LEPIEJ. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ