Piłka nożna od lat jest stałym elementem kultury popularnej. Od lat gromadzi wokół siebie prawdziwych fanów sportowych emocji i pięknej, pełnej współzawodnictwa gry – zarówno na boisku, jak i trybunach. Piłkarze zawodowi i hobbyści, a także trenerzy biorcy udział w zawodach walczą nie tylko o wygraną, ale i idącą za nią nagrody. Ich częścią są statuetki piłkarskie.
Historia piłki nożnej
Piłka nożna w swoich pierwszych, najbardziej prymitywnych formach towarzyszyła ludziom od najdawniejszych czasów. Początkowo piłki, które kopano w trakcie gry, wykonywane były ze zwierzęcych wnętrzności, a dokładnie wypełnianych pęcherzy. Football w formie znanej współcześnie narodziła się na Wyspach Brytyjskich w wieku XIX. To właśnie w Anglii i Szkocji rozwijała się już od Średniowiecza. Z czasem sport zdobywał coraz większą popularność; zmieniały się także jego formy i zasady. Na drodze sukcesu piłki nożnej nie stanęły także królewskie zakazy.
Historycy sportowi wyznaczają umowną datę dającą początek footballowi 24 października 1857 roku. Powołano wówczas do życia pierwszy, oficjalny, najstarszy klub piłkarski na świecie – Sheffield Football Club. W tym samym czasie skodyfikowano pierwszy zarys zasad gry w „nogę”. Jedną z najważniejszych był zakazu dotykania piłki rękoma w trakcie rozgrywek. W ciągu kilku kolejnych lat football przeżył prawdziwy rozkwit. Już w 1863 roku w Londynie powstał The Football Association (FA) – Angielski Związek Piłkarski. Przedstawiciele 13 klubów z Wysp Brytyjskich utworzyli najstarszą piłkarską krajową federację na świecie.
Kilkadziesiąt lat później do życia powołana została FIFA – Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej. Założono ją w Paryżu 21 maja 1904 przez reprezentantów Francji, Belgii, Danii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii i Niemiec.
Warto wiedzieć…
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej zrzesza 209 narodowych federacji piłki nożnej. To właśnie ona organizuje światowe rozgrywki piłkarskie – od turniejów olimpijskich, po mistrzostw świata. FIFA ustala ponadto przepisy gry w football i jest nadrzędna wobec federacji regionalnych: AFC (Azja), CAF (Afryka), CONMEBOL (Ameryka Południowa), CONCACAF (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby), OFC (Oceania), UEFA (Europa).
Zawody piłkarskie i turnieje wiążą się nie tylko z ogromną dawką sportowych emocji, ale i nagrodami. Zwycięzcy piłkarze – bez względu na to, czy walczą w rozgrywkach na najniższym szczeblu, czy na światowym poziomie – po mogą cieszyć się nie tylko tytułami, ale i upamiętniającymi zwycięska walkę trofeami. Rolę tę doskonale spełniają puchary i statuetki piłkarskie. Każda z federacji posiada własne trofeum. Nierzadko, w przypadku zawodów najwyższej rangi puchary warte są setki tysięcy dolarów – nie wspominając o idących z nimi nagrodach pieniężnych.
Choć Mistrzostwa Świata to zawody piłkarskie o najwyższym poziomie i prestiżu, regionalne turnieje, a nawet kluby piłkarskie posiadają swoją paletę trofeów. Choć zdecydowanie mniej prestiżowe, wcale nie muszą być mniej efektowne. Ich design, wykonanie i materiały będą decydowały o efekcie i wrażeniu, jakie nagroda będzie wywoływać.
Statuetki piłkarskie mogą swoim kształtem nawiązywać do motywów związanych bezpośrednio z footballem – bramek piłkarskich, piłki nożnej, korków czy postaci piłkarzy. Wbrew pozorom nie muszą być wręczane jedynie w przypadku wygranych zawodów. Statuetki piłkarskie dla najlepszych piłkarzy, pamiątkowe trofea jubileuszowe, nagrody dla trenerów – pomysły i okazje można mnożyć.
Najsłynniejsze puchary piłkarskie
Puchar Mistrzostw Świata FIFA
Puchar Ligi Mistrzów UEFA
Puchar Narodów Afryki
Puchar Anglii
Copa del Rey
Złota Nike
Puchar Konfederacji FIFA
W Modern Forms doskonale wiemy, jak stworzyć idealne projekty tego typu pamiątek. Jesteśmy producentem z wieloletnim doświadczeniem. Nasi specjaliści zrealizują każdy projekt – w dowolnym kształcie i kolorze z pełnej palety barw.